Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών στο σχολείο μας

Η Δημόσια Κινητή Βιβλιοθήκη Σερρών στο σχολείο μας

Ένα παράξενο όχημα στάθμευσε το πρωί της Παρασκευής 3 Μαρτίου 2023 μπροστά στο σχολείο μας. Οι κυρίες της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Σερρών είχαν έρθει στην ώρα τους με ένα λεωφορείο χωρίς θέσεις αλλά…. γεμάτο βιβλία.

Δεν χάσαμε πολύ χρόνο: η δουλειά μας ήταν δύσκολη καθώς η Κινητή Βιβλιοθήκη όφειλε να επισκεφθεί άλλα δύο σχολεία!Μετά από μια σύντομη αλλά εγκάρδια γνωριμία με τη βιβλιοθηκονόμο κ. Χατζήνα Φιλιώ και την οδηγό κ. Βασιλειάδου Μαρία καταστρώσαμε το σχέδιο δανεισμού: αρχικά η βιβλιοθηκονόμος θα ενημέρωνε σύντομα κάθε τάξη για το έργο της Κινητής Βιβλιοθήκης και στη συνέχεια μαζί με τον/την εκπαιδευτικό τμήματος οι μαθητές/τριες θα επισκέπτονταν το όχημα για να διαλέξουν ένα από τα 2000 παιδικά βιβλία του.

Πράγματι, ένα ένα τμήμα με τη σειρά επισκέφτηκε το όχημα και κάθε παιδί είχε την ευκαιρία να δανειστεί ένα βιβλίο από την πλούσια αυτή συλλογή που ενημερώνεται διαρκώς με νέους τίτλους.

Αν και το σχολείο μας διαθέτει μια από τις πιο οργανωμένες βιβλιοθήκες στον νομό, θεωρήσαμε ότι η επίσκεψη του οχήματος της Κινητής Βιβλιοθήκης θα ήταν εποικοδομητική για πολλούς λόγους: γιατί  η συγκεκριμένη δράση αποτελεί μια σπουδαία διαφήμιση για το βιβλίο και την αξία του, για να ενημερώσουμε τα παιδιά για το έργο της Δημόσιας Βιβλιοθήκης Σερρών, αλλά και για να έχουν τη δυνατότητα να δανειστούν κάποιο από τα πολυάριθμα και σύγχρονα παιδικά βιβλία που διαθέτει και μεταφέρει σε κάθε σημείο του Νομού μας αυτό το  πολύ όμορφο -όπως επισήμαναν πολλά παιδιά μας- όχημα.

Δεν αποχαιρετίσαμε τις δύο κυρίες: τις ευχηθήκαμε μόνο να έχουν καλό δρόμο. Άλλωστε θα τις βλέπουμε από δω και πέρα συχνά! Σε ένα περίπου μήνα θα είναι πάλι κοντά μας. Η περιπέτεια των βιβλίων συνεχίζεται!