Πρώτη παράδοση μπαταριών στην ΑΦΗΣ για ανακύκλωση για το έτος 2023-24

Όπως είναι γνωστό, εδώ και τρία χρόνια το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στο πρόγραμμα ανακύκλωσης μπαταριών της εταιρείας ΑΦΗΣ (Ανακύκλωση Φορητών Ηλεκτρικών Στηλών).

Κάθε χρόνο οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κάνουν μια ενημέρωση – υπενθύμιση για τη σημασία της ανακύκλωσης μπαταριών στους μαθητές και στις μαθήτριές μας. Η αλήθεια, ωστόσο, είναι ότι φέτος, για το σχολικό έτος 2023-24 δεν πρόλαβαν.

Όμως τα παιδιά του σχολείου μας που δεν ξεχνούν την ανακύκλωση έφερναν μπαταρίες και τις άφηναν στο γνωστό σημείο: στον ειδικό κάδο που μας έχει φέρει η ΑΦΗΣ και βρίσκεται στο ισόγειο, στην αίθουσα συγκέντρωσης.

Από πέρυσι, λοιπόν, τα παιδιά έφερναν, έφερναν, έφερναν… ώσπου ο κάδος γέμισε μπαταρίες και δεν χωρούσε άλλο.

Έτσι, όπως γίνεται πάντα σ’ αυτή την περίπτωση, καλέσαμε τον τεχνικό της ΑΦΗΣ που συλλέγει τις μπαταρίες και, μέσα σε λίγες μέρες, αυτός επισκέφτηκε το σχολείο μας για να παραλάβει ούτε ένα ούτε δύο αλλά 13 κιλά από διάφορες μπαταρίες, όσα χωράνε στον γεμάτο κάδο που χρησιμοποιούμε στο σχολείο μας.

Η ποσότητα αυτή είναι πολύ σημαντική, καθώς οι μπαταρίες είναι γεμάτες με τοξικές ουσίες και, αν πεταχτούν απερίσκεπτα στο περιβάλλον, μια μπαταρία μπορεί να μολύνει 1.500 lt νερού!

Παιδιά, ο κάδος ΑΦΗΣ του σχολείου μας άδειασε! Η ανακύκλωση συνεχίζεται!