Η έκθεση Εικαστικών 2018-19 του σχολείου μας

Η έκθεση εικαστικών με τίτλο “Εικαστικές δημιουργίες στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση” που διοργανώθηκε στο Σιδηρόκαστρο τα τελευταία 4 χρόνια, από το σχολικό έτος 2ο15-16, φέτος δεν πραγματοποιήθηκε.

Ωστόσο, η εκπαιδευτικός Εικαστικών του σχολείου Ευαγγελία Αγγελάκη συνέλεξε όπως και παλαιότερα τις δημιουργίες όλης της χρονιάς των μαθητών και μαθητριών του σχολείου και τις εξέθεσε στους τοίχους των διαδρόμων του 2ου Δημοτικού δημιουργώντας μια πραγματικά πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

Στην είσοδο του σχολείου τοποθετήθηκαν έργα εμπνευσμένα από τον κορυφαίο Ολλανδό ζωγράφο Βίνσεντ Βαν Γκογκ. Στα υπόλοιπα σημεία του σχολείου εκτέθηκαν πολλά μεγάλα ομαδικά έργα ζωγραφικής, κολλάζ διαφόρων ειδών, δημιουργίες με ζυμάρι και πηλό, έργα βασισμένα στα αρχαία ελληνικά αγγεία και τις τριήρεις και πολλά πολλά άλλα.

Παρακάτω, στο δημοσίευμά μας μπορείτε να δείτε φωτογραφίες που παρουσιάζουν ένα μεγάλο μέρος των έργων που εκτέθηκαν την τελευταία εβδομάδα, ώστε να είναι έτοιμα για να τα δουν και να τα θυμηθούν μαθητές και μαθήτριες αλλά και γονείς, οι οποίοι θα επισκέπτονταν το σχολείο για την τελετή λήξης.

Ευχόμαστε στα παιδιά να συνεχίσουν τις εξαίρετες εικαστικές δημιουργίες τους και του χρόνου!