Ο διατροφολόγος στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 7 Ιουνίου μια ευχάριστή έκπληξη περίμενε τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας. Ο Σύλλογος Γονέων προσκάλεσε τον διατροφολόγο-διαιτολόγο Πύργο Γεώργιο για μια δίωρη ενημέρωση για την υγιεινή διατροφή, τις τροφές που θα πρέπει να καταναλώνουμε, την ανάγκη της σωματικής άσκησης και τη σημασία της μεσογειακής διατροφής.

Τα παιδιά παρακολούθησαν τη διάλεξη σε δύο ομάδες με ενδιαφέρον. Έκαναν ερωτήσεις και ζήτησαν τη γνώμη του ειδικού σε διάφορα ζητήματα που τους απασχολούν. Η συζήτηση ήταν πολύ ευχάριστη και προκάλεσε θετική εντύπωση στον κ. Πύργο, ο οποίος εξέφρασε την ικανοποίησή του για τη στάση των παιδιών.

Όμως η εκδήλωση δεν είχε ολοκληρωθεί. Τα μέλη του  Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας είχαν ετοιμάσει μια πολύ ωραία έκπληξη: ένας ολόκληρος μπουφές με φρεσκοκομμένα φρούτα και λαχανικά περίμενε τα παιδιά στην έξοδο της αίθουσας εκδηλώσεων, ώστε να γευτούν και να αποτυπώσουν στη μνήμη τους τις τροφές που θα πρέπει να επιλέγουν σε μεγαλύτερες ποσότητες, ώστε να είναι υγιείς.

Ευχαριστούμε θερμά τον Γιώργο Πύργο για την πολύ εποικοδομητική παρουσία του στο σχολείο μας και, βέβαια, τα μέλη του Δ.Σ. του  Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας για την υπέροχη ιδέα αυτής της εκδήλωσης και την υλοποίησή της.