Μία ακόμη σπουδαία βράβευση για το 2ο Δ. Σ. Σιδηροκάστρου από την ΕΡΤ

Ένα ακόμη σπουδαίο βραβείο, το 3ο αυτή τη φορά, απέσπασε το σχολείο μας από την ΕΡΤ, στον 3ο διεθνή μαθητικό διαγωνισμό οπτικοακουστικής δημιουργίας “Τα σχολεία εκπέμπουν στην ΕΡΤ” σχολικού έτους 2020-21, με την ταινία “Τζαμφέσι και Λιμπαδές”, η οποία αναφέρεται στην ζωή του Μελενίκιου ήρωα της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 Αναστάσιου Πολυζωίδη.

Ο διαγωνισμός  διοργανώνεται από την Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Αρχείο της Ε.Ρ.Τ. Α.Ε.

Το σενάριο που στηρίχθηκε στη βιβλιογραφία για τη ζωή του Αναστάσιου Πολυζωίδη και την κινηματογραφική παραγωγή  επιμελήθηκε η δασκάλα Ντικμπασάνη Βασιλική μαζί με τους μαθητές και τις μαθήτριες του ΣΤ1 του σχολικού έτους 2020-21.

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά της ΣΤ1 που συμμετείχαν στην ταινία με πολύ δημιουργική διάθεση και στην εκπαιδευτικό για τη μεγάλη επιτυχία που τιμά το σχολείο μας για άλλη μια φορά. Το βραβείο αυτό έρχεται να προστεθεί στην πλούσια συλλογή που έχει κάνει πλέον η δασκάλα και μαζί το σχολείο μας με τις διαδοχικές της βραβεύσεις τα τελευταία 4 χρόνια για τις κινηματογραφικές της δημιουργίες. Το 3ο βραβείο ήταν αυτό που έλειπε από αυτή τη συλλογή, καθώς η εκπαιδευτικός έχει ήδη κερδίσει στους προηγούμενους διαγωνισμούς της ΕΡΤ το 1ο (σε συνεργασία με τον επίσης δάσκαλο του σχολείου μας Απόστολο Δομτζίδη) και το 2ο, ενώ έχει διακριθεί επίσης με το 2ο βραβείο στον διαγωνισμό των φίλων του Οχυρού Ιστίμπεη και, τέλος, με ένα ακόμη 2ο βραβείο σε διαγωνισμό του Μουσείου Μακεδονικού Αγώνα, (σε συνεργασία αυτή τη φορά με την επίσης δασκάλα του σχολείου μας Αναστασία Κολσούζογλου).

Ο Αναστάσιος Πολυζωίδης γεννήθηκε το 1802 στο Μελένικο, μια μικρή πόλη της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας πολύ κοντά στα σημερινά ελληνοβουλγαρικά σύνορα, που κατοικούνταν εκείνη την εποχή κυρίως από Έλληνες και αργότερα ενσωματώθηκε στη Βουλγαρία. Πέθανε στην Αθήνα το 1873.

Σπούδασε Νομικά και Ιστορία για τέσσερα χρόνια στο πανεπιστήμιο του Γκέτιγνκεν κι ενώ ετοιμαζόταν να συνεχίσει τις σπουδές του στο Βερολίνο, το 1821 επέστρεψε από το εξωτερικό στο Μεσολόγγι κι έγινε οπαδός και γενικός γραμματέας του Μαυροκορδάτου. Εξέδωσε στην Ύδρα την εφημερίδα «Απόλλων». Έγραψε πολλά συγγράμματα. Ιδιαίτερη μνεία γίνεται ακόμη και σήμερα στις πολιτικές επιστήμες για το κείμενό του “Θεωρία γενική περί των διαφόρων διοικητικών συστημάτων και εξαιρέτως περί του κοινοβουλευτικού” (1825).

Ήταν δικαστής, πολιτικός και λόγιος με μεγάλη πνευματική ικανότητα, εξαιτίας της οποίας απέκτησε στη σταδιοδρομία του αξιόλογες και υψηλές θέσεις (Αντιπρόεδρος του Αρείου Πάγου, Πρόεδρος του Πρωτοδικείου Ναυπλίου, Σύμβουλος της Επικρατείας, Υπουργός Παιδείας, Εσωτερικών). Υπήρξε επίσης ο κύριος συντάκτης του Συντάγματος της Α’ Εθνικής Συνέλευσης της Επιδαύρου το 1822.

Αλλά το ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του ήταν η δικαστική του ευσυνειδησία. Ως Πρόεδρος του Έκτακτου Δικαστηρίου για τη δίκη του Κολοκοτρώνη και των άλλων οπλαρχηγών, έπρεπε να υπογράψει την καταδικαστική απόφαση, για τον ελευθερωτή της Ελλάδας Θεόδωρο Κολοκοτρώνη. Παρά τη βία που του ασκήθηκε, ύψωσε το ηθικό του ανάστημα και μαζί με το συνάδελφό του Τερτσέτη (μέλος του έκτακτου δικαστηρίου) δεν υπέγραψαν.

Επίσης, ο Πολυζωίδης ήταν ο πρώτος που χρησιμοποίησε, σε ομιλία του στο Ναύπλιο τον όρο “ιερή πόλη” για το Μεσολόγγι, όρος που από τότε καθιερώθηκε.

Όπως είναι γνωστό, ο αγωνιστής της Ελληνικής Επανάστασης Αναστάσιος Πολυζωίδης έχει τιμηθεί από τους Δήμους Σιντικής και Σερρών με την τοποθέτηση αγάλματός του σε κεντρική πλατεία της πόλης του Σιδηροκάστρου και στα Δικαστήρια των Σερρών. Η ταινία του σχολείου μας είναι μία ακόμη συμβολή στην αναγνώριση και την ανάδειξη της προσφοράς του.

Περισσότερες πληροφορίες για τον βίο του Αναστάσιου Πολυζωίδη μπορείτε να βρείτε ενδεικτικά στη Wikipedia ή να αναζητήσετε τόμους γραμμένους γι’ αυτόν στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Σιδηροκάστρου και των Σερρών.

Την ταινία μπορείτε να δείτε εδώ, στο κανάλι που διατηρεί το σχολείο μας στο Youtube.

Θερμά συγχαρητήρια και πάλι και πολλές ευχές στους διακριθέντες μαθητές/τριες και στην κ. Ντικμπασάνη για δημιουργική συνέχεια και νέες επιτυχίες!