Νέα αποκτήματα της σχολικής μας βιβλιοθήκης για μικρούς και μεγάλους

Τα παραλάβαμε, τα καταλογογραφήσαμε, τα καταχωρήσαμε ηλεκτρονικά και είναι πλέον διαθέσιμα για δανεισμό σε όλη τη σχολική μας κοινότητα. Για τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, τους/τις εκπαιδευτικούς, εργαζόμενους αλλά και τους γονείς του σχολείου μας μέσω των ηλεκτρονικών λογαριασμών των μαθητών μας. Αλλά ας αναφερθούμε σε μερικά από τα νέα μας αποκτήματα.

Πρώτα για τους νέους μας αναγνώστες και αναγνώστριες της Α΄ και Β΄ τάξης τα μικρά βιβλία της σειράς Κοινωνικές ιστορίες με στόχο την αναγνωστική εξάσκηση, την ενίσχυση καλών πρακτικών, τη συναισθηματική παιδεία και, φυσικά, την εξοικείωση με το βιβλίο. Ενδεικτικά μερικοί από τους τίτλους: «Τι είναι η λύπη», «Πώς συνεργάζομαι με τον διπλανό μου», «Είμαι ίδια… είμαι διαφορετική», «Τι κάνω όταν τα παιδιά δεν θέλουν να παίξουν το παιχνίδι που προτείνω», «Ο θάνατος του κατοικίδιου», «Τι κάνουμε όταν φτάσουμε στο μουσείο», «Τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός» κ.α.

Στη συνέχεια για μεγαλύτερα παιδιά τα πιο πρόσφατα βραβευμένα παραμύθια της Σωτηρίας Κυρμανίδου «Το μεγάλο σπίτι με τα κάγκελα» και «Η δροσοσταλίδα και το μικρό αηδονάκι», τα οποία διαπραγματεύονται με ευαισθησία και διεξοδικότητα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα που αφορούν όλους.

Επίσης, πέντε παραμύθια της Έρης Παπαμιχαλοπούλου για μαθητές/τριες από Γ΄ τάξη και άνω με θέματα όπως η διαφορετικότητα, η κλιματική αλλαγή, η αναπηρία, η αλληλεγγύη, η δύναμη της θέλησης: «Λιζέτ η πολική αρκούδα», «Το δάσος», «Ο Περπατούλης στη χώρα των Ζουμ», «Έλεν Κέλερ», «Η βελόνα της Χαράς». Τα παραπάνω αλλά και οι Κοινωνικές Ιστορίες μπορούν να αναζητηθούν και να διαβαστούν ψηφιακά στον ιστότοπο: http://prosvasimo.iep.edu.gr/el

Για αναγνώστες Ε΄ τάξης αλλά και μεγαλύτερους προτείνονται τα μυθιστορήματα «Η απίστευτη κούρσα της Φατιμά Μπραϊμι» από τον δημιουργό του «Ντετέκτιβ Κλουζ» Μπανσέρους Γίργκεν, το δημοφιλέστατο «Όταν έφυγαν τα’ αγάλματα» της Χαράς Δαρλάση και το «Μαύρο πρόβατο στο Τέξας» του Κώστα Χαραλά που βραβεύτηκε ως  το καλύτερο παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο για το 2017. Επίσης, οι φίλοι της μουσικής, μικροί και μεγάλοι μπορούν να βρουν πάμπολλες πληροφορίες σε μια καλαίσθητη ιλουστρασιόν έκδοση για «Τα μουσικά όργανα της συμφωνικής ορχήστρας» και τις βιογραφίες μεγάλων μουσουργών.

Ούτε όμως οι ενήλικοι αναγνώστες της βιβλιοθήκης μας πρέπει να έχουν παράπονο. Όσοι αγαπούν τη λογοτεχνία μπορούν να διαβάσουν το εξαιρετικό μυθιστόρημα του Ισίδωρου Ζουργού «Στη σκιά της πεταλούδας», οι φίλοι του αθλητισμού και του κοινωνικοπολιτικού σχολιασμού τις «Αταίριαστες ιστορίες από το Μουντιάλ της Ρωσίας» του πανεπιστημιακού καθηγητή Κυριάκου Κεντρωτή, ενώ για όσους  θέλουν να εμβαθύνουν τις γνώσεις τους στις Πολιτικές Επιστήμες υπάρχει το μεγαλοπρεπές πόνημα 830 σελίδων «Η παγκοσμιοποίηση της Διεθνούς Πολιτικής», το οποίο διανέμεται και στο πανεπιστημιακό τμήμα του ΑΠΘ ως κατάλληλο εγχειρίδιο για το μάθημα των Διεθνών Σχέσεων. Τέλος, ένα βιβλίο που πρέπει κατά τη γνώμη μας απαραίτητα να διαβαστεί από γονείς και παιδαγωγούς ώστε να συμβάλλει στη βελτίωση των σχέσεων μικρών και μεγάλων είναι «Η συναισθηματική νοημοσύνη των παιδιών» του John Gottman.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων απευθύνει θερμές ευχαριστίες προς τον γονέα του σχολείου μας κ. Κιομουρτζίδη Ιορδάνη για την ευγενική προσφορά 20 βιβλίων σε άριστη κατάσταση.

Με την ευκαιρία αυτή παρακαλούμε θερμά τους γονείς μαθητών/τριών του σχολείου μας ή συμπολίτες που δεν ανήκουν στη σχολική μας κοινότητα και έχουν τη διάθεση να βοηθήσουν στον εμπλουτισμό της βιβλιοθήκης μας κυρίως με σύγχρονους λογοτεχνικούς τίτλους ή παραμύθια σε καλή κατάσταση για παιδιά της εκπαιδευτικής μας βαθμίδας, να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά ή με ηλεκτρονικό μήνυμα με τη διεύθυνση του σχολείου.

Μαθητές ή γονείς που επιθυμούν να ενημερωθούν για τους τόμους που διαθέτει η σχολική μας βιβλιοθήκη και τον κανονισμό λειτουργίας μπορούν να μεταβούν στην ιστοσελίδα:   http://lib2dimsidirokastro.mysch.gr/

Καλή αναγνωστική χρονιά!