Ο Σύλλογος Γονέων εξόπλισε το σχολείο μας με αυτόματο απινιδωτή!

Ένας από τους πιο σημαντικούς φετινούς στόχους της σχολικής κοινότητας του 2ου Δημοτικού Σχολείου Σιδηροκάστρου, η απόκτηση ενός απινιδωτή για καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση, έγινε πραγματικότητα χάρη στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

Είχε προηγηθεί συζήτηση από την προηγούμενη σχολική χρονιά στο Σχολικό μας Συμβούλιο, όταν και είχαν επισημανθεί από την επικαιρότητα οδυνηρά περιστατικά ανακοπών στα σχολεία είτε σε συναδέλφους εκπαιδευτικούς είτε σε αθλούμενους μαθητές και μαθήτριες και είχαν τονιστεί οι κίνδυνοι απώλειας ανθρώπινων ζωών στο σχολείο. Είχε συναποφασιστεί τότε αρχικά η διοργάνωση σεμιναρίων για τις Πρώτες Βοήθειες και διερευνήθηκε η πιθανότητα να αγοραστεί απινιδωτής για το σχολείο με χρήματα που θα συγκέντρωνε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, τα μέλη του οποίου ανέλαβαν πρόθυμα αυτή την αποστολή.

Ακολούθησαν δύο εκπαιδευτικά σεμινάρια στον χώρο του σχολείου: το πρώτο στις 7-2-2023 για μαθητές/τριες της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης για Πρώτες Βοήθειες χωρίς τη χρήση απινιδωτή

και στη συνέχεια, το δεύτερο για 12 εκπαιδευτικούς (8 εκ των οποίων οργανικά ανήκοντες) του σχολείου, έναν ακόμη συνάδελφο και 7 γονείς του σχολείου που έδειξαν επίσης θερμό ενδιαφέρον για το σεμινάριο, που αυτή τη φορά περιελάμβανε και τη χρήση απινιδωτή, ώστε σε περίπτωση αγοράς, να υπάρχει το προσωπικό που θα τον χειριστεί.

Εκπαιδευτής και στα δύο σεμινάρια ήταν ο κ. Παπαευστρατίου Φάνης, μέλος του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης (ERC), τον οποίο και ευχαριστούμε θερμά για την άψογη διεξαγωγή τους.  Μια επίδειξη ΚΑΡΠΑ με απινιδωτή μαγνητοσκοπημένη από το σεμινάριο για ενήλικες μπορείτε να βρείτε στο κανάλι του σχολείου μας στο Youtube: https://youtu.be/3SSO5sg_SV4

Παράλληλα, σε όλη τη φετινή χρονιά ο Σύλλογος Γονέων με μεθοδευμένες ενέργειες διοργάνωσε σειρά εκδηλώσεων για τη συγκέντρωση χρημάτων για τον συγκεκριμένο σκοπό και, τελικά, κατάφερε να εξασφαλίσει το απαραίτητο ποσό και να προμηθεύσει τον απινιδωτή στο σχολείο. Πρέπει επίσης να αναφερθεί ότι στην προσπάθειά του είχε και τη βοήθεια δύο σημαντικών χορηγών από την τοπική κοινωνία, της κας Αγγελικής Καραμανάβη, ιδιοκτήτριας του ΚΔΑΠ και βρεφονηπιακού σταθμού «Ομόνοια» στο Σιδηροκάστρο και του κ. Ελευθεριάδη Ελευθέριου, ψυχολόγου και συγγραφέα.

Εκ μέρους όλων των μελών του Συλλόγου Διδασκόντων οφείλουμε να συγχαρούμε και να ευχαριστήσουμε θερμά τα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων: την πρόεδρο κ. Γιοβανούδη Σουλτάνα, την αντιπρόεδρο κ. Σωτήρογλου Μαρία, τη γραμματέα κ. Ταλίμη Όλγα, τον ταμία κ. Σιάσιο Παντελή, τα μέλη κ. Ανδρεάδη Γεώργιο, κ. Πασόπουλο Στρατή, κ. Ραβανίδου Άννα, τους χορηγούς που ενίσχυσαν την προσπάθεια του Συλλόγου και τους οποίους αναφέραμε προηγουμένως, καθώς επίσης και όλους και όλες τους γονείς και κηδεμόνες του σχολείου μας που στήριξαν και στηρίζουν τις εκδηλώσεις του Συλλόγου Γονέων και συνολικά την προσπάθεια της σχολικής μας κοινότητας.

Ο απινιδωτής θα τοποθετηθεί σε επιλεγμένο σημείο του σχολείου ώστε να εξυπηρετεί άμεσα χωρίς χρονοτριβή. Ωστόσο, εμείς ευχόμαστε τα χρόνια να περνούν και ο απινιδωτής να παραμένει σε αχρησία. Αλλά αν χρειαστεί, να συμβάλλει αποτελεσματικά στη διάσωση του ανθρώπου που θα τον έχει ανάγκη.

Θερμές ευχαριστίες και πάλι στους γονείς του σχολείου μας!