Τα κάλαντα του Μάρτη

Πήγε καλά ο Μάρτιος στο σχολείο μας; Ήταν ο καλύτερος μήνας! Όμως γιατί; Ας εξιστορήσουμε τα γεγονότα από την αρχή.

Πλησίαζε μεσημεράκι και, καθώς ο διευθυντής του σχολείου ήταν χωμένος ως συνήθως στα έγγραφά του, μια παρέα χελιδονάκια χτύπησε διακριτικά την πόρτα και μπήκε μέσα στο γραφείο ρωτώντας: «κ. Διευθυντή, να σας πούμε τα Κάλαντα του Μάρτη;»

«Φυσικά», απάντησα. Και τότε, μαζί με τα χελιδονάκια που κρατούσαν στα χέρια τους τα παιδάκια της Α΄ τάξης που γέμισαν το μοναχικό γραφείο με τη βοήθεια της δασκάλας τους της Μουσικής Δήμητρας Παρρή Νίκα ξεκίνησαν να τραγουδούν.

Η έκπληξη ήταν πολύ ευχάριστη, καθώς δεν είχα ενημερωθεί για τις προθέσεις της δασκάλας και των μαθητών/τριών. Τα δε κάλαντα, αξέχαστα!

Τα κάλαντα του Μάρτη τραγουδήθηκαν κι από άλλες τάξεις του σχολείου μας, πηγαίνοντας μαζί με τη δασκάλα τους από τάξη σε τάξη. Έτσι τα άκουσαν όλοι και όλες, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί.

Μάλλον γι’ αυτόν τον λόγο ο Μάρτης ήταν ένας από τους καλύτερους μήνες του σχολείου!!