Το καλωσόρισμα στα 15 προσφυγόπουλα που θα φοιτήσουν στο σχολείο μας

Την Τετάρτη 6 Μαρτίου 2024 με τη βοήθεια του διερμηνέα Λεωνίδα Σάμχα, εργαζόμενων στη Δομή Σιντικής, τα παιδιά των τμημάτων της ΣΤ και Δ τάξης και τη συμπαράσταση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας που, μόλις ενημερώθηκε για τον ερχομό τους,

φρόντισε άμεσα για ένα ωραίο δωράκι υποδοχής για κάθε μαθητή/τρία πρόσφυγα, καλωσορίσαμε 15 ψυχούλες από την Παλαιστινιακή κοινότητα της Λωρίδας της Γάζας και από το Αφγανιστάν.

Συστηθήκαμε με ευγένεια, περιηγηθήκαμε και γνωρίσαμε χώρους του σχολείου,

μιλήσαμε  για τις δραστηριότητές που μπορούμε να κάνουμε σ’ αυτό μαζί με τους Έλληνες συμμαθητές/τριες μας, συζητήσαμε για τους βασικούς κανόνες φοίτησης και συνύπαρξης και όλοι μαζί αρχίσαμε να γνωρίζουμε τους υπόλοιπους μαθητές/τριες στις αίθουσες διδασκαλίας .

Exif_JPEG_420

Ευχαριστούμε θερμά τον διερμηνέα και τους/τις εργαζόμενους/ες στη Δομή Σιντικής και τα μέλη του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας για την πολύτιμη βοήθεια στην προσπάθειά μας να υποδεχτούμε ζεστά τα προσφυγόπουλα και ευχόμαστε καλό ξεκίνημα και καλή φοίτηση σε όλους/ες τους νέους μαθητές και μαθήτριές μας!